بررسی تفاوت آسانسور هیدرولیک با بالابر هیدرولیک


 

امروزه افرادی دیده شده است که به جای آسانسور هیدرولیک اقدام به فروش بالابر هیدرولیک می کنند. قیمت بالابر هیدرولیک یک چهارم آسانسور هیدرولیک است و دلیلی که امروزه این اتفاق افتاده است این تفاوت قیمت می باشد. در این مطلب می خواهیم دلایل این تفاوت قیمت را بررسی کنیم.

 

تفاوت آسانسور هیدرولیک با بالابر هیدرولیک در چیست؟

  1. در آسانسور های هیدرولیک از جک های قدرتمند تری استفاده می شود و بالابرهای نفر بر نسبت به آن آسانسور ها جک های ضعیف تری دارند.
  2. سرعت آسانسورهای هیدرولیک نسبت به بالابر هیدرولیک بیشتر است.
  3. آسانسورها دارای استاندارد آسانسور en81، مبحث 15 ایران و همچنین ایمنی نفر هستند ولی بالابر هیدرولیک هیچ کدام از موارد بالا را ندارد.
  4. در بالابر هیدرولیک از کفی یا کابین غیر استاندارد بسیار سبک یا یک سبد برای جا به جایی نفر یا بار استفاده می کنند ولی در آسانسور اینگونه نیست و برای جا به جایی نفر یا بار از کابین استفاده می شود.
  5. بالابر هیدرولیک سیستم ضد سقوط ندارد ولی آسانسور هیدرولیک دارای سیستم ضد سقوط است. این سیستم به این صورت است که سیم بکسل هایی به کابین وصل است در زمانی که مشکلی ایجاد شود یا پارگی صورت بگیرد از سقوط کابین جلوگیری می کنند.
  6. آسانسور دارای سیستمی به نام شیر ترکیدگی است که این سیستم به این صورت است که اگر شلنگ های روغن هیدرولیک و یا شیر های هیدرولیک دچار ترکیدگی شوند؛ کابین آسانسور به کف چاه آسانسور سقوط نمی کند ولی بالابر این سیستم را ندارد.
  7. در بالابر های هیدرولیکی از هر نوع سیستم کنترل غیر استانداردی می توانند استفاده کنند ولی در آسانسور هیدرولیک از سیستم تمام اتوماتیک آسانسوری استفاده می شود که در آن تمام استاندارد ها که مربوط به حفاظت از جان افراد است در نظر گرفته شده است.
  8. تفاوت دیگری که در آسانسور و بالابر هیدرولیک وجود دارد در شیر ها است که در آسانسور از شیرهای 4 بوبین هیدرولیک استفاده می شود ولی در بالابر از شیر های تک بوبین استفاده می شود. شیر های 4 بوبین اغلب آلمانی هستند و سرعت بیشتری (سرعت آنها حدود 0.7 متر بر ثانیه است) ایجاد می کنند و همچنین نرم تر هستند ولی شیر های 2 بوبین تک سرعته هستند (سرعت آنها حدود 0.2 متر بر ثانیه است).
  9. پاور یونیت آسانسور که شامل موتور، پمپ هیدرولیک، مخزن روغن هیدرولیک است از موتور هایی که داخل روغن هیدرولیک کار می کنند، استفاده می کنند که این امر باعث می شود موتور آسانسور خنک تر و بی صداتر کار کند اما موتور های بالابر خارج از روغن کار می کنند که باعث می شود صدای زیادی تولید کنند.
  10. شما میتوانید برای آسانسور هیدرولیک استاندارد بگیرید ولی برای بالابر هیدرولیک نمی توان استاندارد گرفت.

 

نتیجه گیری

با توجه به بررسی هایی که انجام شده است می توان نتیجه گرفت که آسانسور هیدرولیک دارای کیفیت و امنیت بسیار بالایی نسبت به بالابر هیدرولیک است و استفاده از بالابر هیدرولیک در ساختمان های مسکونی اصلا توصیه نمی شود زیرا دارای امنیت پایین است و برای ساکنین ساختمان خطرناک است.

Related Articles